Dětská opera Praha

Dětská opera Praha (DOP) je soubor dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Založila ji v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková-Krystlíková. Soubor má v současnosti široký repertoár, částečně nastudovaný i v italštině a němčině. DOP vydala devět CD, Česká mše vánoční J. J. Ryby, H. Krása Brundibár, Malý Mozart, Géniové a děti (B. Smetana, A. Dvořák, B. Martinů, L. Janáček), Opera nás baví, B. Britten Kominíček, K. Hašler Mraky plují do daleka (písně), J. Uhlíř, Z. Svěrák Miniopery a J. Křička Ogaři (vzniklo za podpory Ministerstva kultury). Inscenace nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, v provedení DOP vyšla na DVD. O souboru byl natočen televizní dokument a o jeho činnosti pravidelně informují média.

S velkým ohlasem u diváků i odborné kritiky, vystoupila DOP ve vídeňském Konzerthausu (2004) a v japonském Aichi na EXPU 2005 a též v Bayreuthu v červnu 2005. Na podzim 2006 DOP úspěšně vystupovala na turné v Německu s programem Malý Mozart a Rybovou mší. Inscenace nejznámější dětské opery, Brundibára Hanse Krásy, v provedení DOP byla v únoru 2007 prezentována s obrovským úspěchem na Evropských operních dnech v Paříži v opeře Bastille, kde zároveň proběhl také křest CD. V roce 2008 v rámci festivalu ISME uskutečnila DOP řadu představení v italských městech, které vyvrcholilo představením H. Krásy Brundibár v Teatro Comunale v Bologni. Na podzim v roce 2008 účinkoval soubor s velkým ohlasem v Dortmundu s představením Brundibár a v roce 2010 se stejnou operou vystupoval soubor na festivalu v německém Chemnitz. V květnu 2012 účinkoval soubor v Bayreuthu s Otvíráním studánek B. Martinů a písněmi K. Hašlera. Velkým počinem DOP bylo v roce 2013 představení první verze Prodané nevěsty B. Smetany. V tomtéž roce byla světová premiéra díla C. Davise The Last Train to Tomorrow. Toto dílo bylo s autorem natočeno v angličtině na CD v Anglii v roce 2014. V květnu 2015 DOP reprezentovala ČR na Expu v Miláně s výběrem scén z Dvořákovy Rusalky.

Soubor pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla a též hostuje v českých městech a s velkým úspěchem vystoupil na Pražském jaru a ve Smetanově Litomyšli.

DOP uvádí též díla soudobých skladatelů: J. Boháč, J. Fišer, L. Hurník, J. Drummond, B. Váchal, B. Gregorini, P. Trojan, J. Uhlíř a Z. Svěrák.

DOP natočila pro Českou televizi šestnáctidílný seriál Opera nás baví, který se setkal s mimořádným ohlasem a Českou mši vánoční J. J. Ryby, která byla vysílána na Štědrý den.

Od roku 2013 se pravidelně hraje představení pro rodiny s dětmi ve spolupráci s Národním divadlem Opera nás baví.

Na základě zájmu hraje soubor též představení pro školy a též spolupracuje s nadací Lucie (např. Česká mše vánoční s dirigentem L. Peškem). Ředitelka DOP Jiřina Marková-Krystlíková obdržela cenu Hudební jednoty za práci s dětmi.

Z iniciativy DOP byla rovněž založena mezinárodní pěvecká soutěž Pražský pěvec (pro účastníky od 8 do 26 let v pěti kategoriích).

Soubor každoročně vystupuje na akcích pro Prahu 1 (protifašistický odboj) a pro magistrát hl. města Prahy.

DOP může pokračovat v dosavadní práci díky grantům hlavního města Prahy a i díky pomoci mnoha laskavých sponzorských partnerů.